Stowarzyszenie Złoty Krzyż

Działające przy GOKIS w Zapolicach, oraz jako Bractwo przy hufcu ZHP w Zduńskiej Woli

Grunwald 2018

Na polach Grunwaldu jesteśmy po raz 10. Jak co roku byliśmy obecni już od wtorku, mieszkając w namiotach historycznych i jedzących przygotowane na ognisku jedzenie. Leniwe dni spędzane na obozowisku były przerywane przez manewry chorągwi lub wyjściem na kramy z wszelkiej maści reprodukcjami historycznymi i innym rzeczami nawiązującymi do Średniowiecza. Im bliżej było terminu bitwy tym więcej się działo. Walki na parkurze przy obozowisku Wielkiego Mistrza, oraz jedyne w swoim rodzaju Wici Grunwaldzie. Każda chorągiew ma swojego namiestnika, w Chorągwi Łęczyckiej jest to Michał Wojtysiak. Moment na który czeka się z niecierpliwością, to uczta odbywająca się w piątek wieczorem na dzień przed bitwą. Jedzenie przygotowywane odpowiednio wcześniej przez delegacje wszystkich bractw pod komendą głównych kucharzy – braci Szablewskich. Mieszkaliśmy w obozie więc mieliśmy oboźnego – Józka, to on dbał o porządek na obozie i wyznaczał warty. W sobotę o 15.00 kulminacyjny moment w którym wychodzimy na bitwę. Oj za  dużo by pisać…a po bitwie, to zmęczenie i radość. I tak gdyby nie deszcz…byłoby jeszcze lepiej 🙂

 

Linki:

nasze.fm

naszemiasto.pl

Na planie filmu „Kurier”

W nocy z 30 czerwca na 1 lipca na moście Poniatowskiego odbyły się zdjęcia do filmu „Kurier”, oczywiście nie mogło zabraknąć tam też naszej grupy. Na film pojechaliśmy w sile 5 osób, zdjęcia trwały od 2.30 w nocy do 12.30 popołudniu. Maszerowaliśmy do różnych ujęć wcielając się w jednostki wycofujących się żołnierzy niemieckich z lipca 1944 roku, a więc tuż przed Powstaniem Warszawskim. Film opowiada o życiorys Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Link

Miasteczko Złotnickiego-„Obława na naczelnika”-epizod z okresu Powstania Styczniowego

Miasteczko Złotnickiego, organizowane przez TPZW w Zduńskiej Woli, było światkiem inscenizacji :Obława na naczelnika”. Krótkie widowisko inspirowane wydarzeniami z okresu Powstania Styczniowego. Opowiedzieliśmy historię pojmania i odbicia naczelnika powstańczego miasta Zduńska Wola. Przedstawione wydarzenia nie miały najprawdopodobniej miejsca, ponieważ nie znamy historii pierwszego naczelnika w Zduńskiej Woli. Wiemy na pewno, że pastor Boerner był drugim naczelnikiem powstańczym w Zduńskiej Woli i to również pokazaliśmy w naszym widowisku. W widowisku wspólnie ze Stowarzyszeniem Złoty Krzyż, wystąpili członkowie GRH Chrobry I, Cechu Rzemiosł Różnych w Zduńskiej Woli i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.

 

Bitwa pod Pyzdrami

Na zaproszenie Fundacji im. Włodzimierza Krzyżanowskiego z Wrześni, przygotowaliśmy i braliśmy czynny udział w inscenizacji bitwy pod Pyzdrami. W dniu 29.05.2018 na błoniach niemal w miejscu prawdziwej bitwy, rekonstruktorzy odegrali postacie i wydarzenia z 1863 roku. Na zdjęciu razem z organizatorami imprezy.

 

Bitwa po Miłosławem 30 kwietnia 1848

Bitwa pod Miłosławiem miała miejsce 20 kwietnia 1848 roku, zwycięska bitwa była jednym z ostatnich akordów powstania wielkopolskiego. Bitwa powstańców z wojskiem pruskim przebiegałam dwuetapowo. W pierwszej fazie inicjatywę mieli Prusacy. W liczbie 2,5 tysiąca żołnierzy wyparli z Miłosławia wojska powstańcze pod dowództwem  Ludwika Mierosławskiego mającego pod bronią – głownie kosy i broń myśliwska powstańców w  liczbie 1 tysiąca żołnierzy.  Po tej porażce wojska powstańcze zebrały się w okolicznym lesie i oczekiwały przyjścia posiłków Józefa Garczyńskiego i Feliksa Białoskórskiego. Odziały liczyły w sumie ponad 2 tysiące żołnierzy. Nie spodziewające się ataku wojska pruskie przygotowywały się do likwidacji polskiego oddziału. Niespodziewany atak zmusił prusaków do ucieczki do Miłosławia, gdzie doszło do decydujących starć. Wojsko pruskie nie wytrzymało uderzenia i częściowo rozbite wycofało się. Zwycięstwo nie przyniosło taktycznego zwycięstwa, powstańcy byli zbyt zmęczeni aby kontynuować pościg. Niebawem okazało się, że wojska pruskie otrzymały wsparcie. Już 9 maja powstanie w Wielkopolsce ostatecznie upada, odziały kapitulują. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu „Husar” za możliwość udziału w inscenizacji.

Zamek Grodziec – Kapituła Rycerstwa Polskiego

14.04.2018 roku gościliśmy na zamku Grodziec. Nasze bractwo złożyło glejt na nowicjat do wprowadzenia do Kapituły Rycerstwa Polskiego. Na zamku odbyła się msza święta, oraz obrady kapituły. Ze względu na dalsza odległość nie udało się przybyć wszystkim delegatom bractw. W sumie przyjechało ich około 23. Przywieźliśmy mnóstwo pozytywnych wrażeń, pogadaliśmy ze starymi znajomymi oraz poznaliśmy nowe osoby.

Malbork i nasz udział w telenoweli Korona Królów

 W styczniu i marcu 2018 roku braliśmy udział jako statyści w telenoweli historycznej Korona Królów. Pojawiamy się w odcinkach od 48 do 70 i obejmują one okres zjazdu w Wyszehradzkie w 1335 roku i 1339 roku. Wcielaliśmy się w strażników węgierskich i mogliśmy się popisać niewielką rolą mówioną. Najciekawsze jednak było zwiedzanie zamku Malborskiego. Miło było popatrzeć na grę aktorów i pracę zespołu technicznego i produkcyjnego.

Czytaj dalej

Inscenizacja zwycięskiej bitwy powstańczej pod Ossą

Inscenizacja zwycięskiej bitwy powstańczej
Sobotnia uroczystość nawiązuje do działań powstańczych w widłach rzek Drzewiczki i Pilicy, a w szczególności do zwycięskiej bitwy pod Ossą stoczonej 10 lipca 1863 roku przez pułk „Dzieci Warszawy” pod dowództwem majora Ludwika Żychlińskiego i miejscowego pułku pod dowództwem Władysława Grabowskiego. W tej mało znanej bitwie, a co ważne – zwycięskiej dla polskiej strony – zginęło i zmarło z ran około 80-100 powstańców. Niektórzy polegli w bitwie są do dziś pochowani na miejscowym cmentarzu w Ossie. Wielu rannych powstańców zmarło potem z ran w Drzewicy, Stanisławowie -Królówce i w okolicznych lasach. Pamięć o bitwie jest wciąż żywa.

Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/…/gmina-odrzywol-uczcza-rocznice-kr…/

 

Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.
Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.
Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.
Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.
+16