Stowarzyszenie Złoty Krzyż

Działające przy GOKIS w Zapolicach, oraz jako Bractwo przy hufcu ZHP w Zduńskiej Woli

Bitwa pod Pyzdrami

Na zaproszenie Fundacji im. Włodzimierza Krzyżanowskiego z Wrześni, przygotowaliśmy i braliśmy czynny udział w inscenizacji bitwy pod Pyzdrami. W dniu 29.05.2018 na błoniach niemal w miejscu prawdziwej bitwy, rekonstruktorzy odegrali postacie i wydarzenia z 1863 roku. Na zdjęciu razem z organizatorami imprezy.

 

Bitwa po Miłosławem 30 kwietnia 1848

Bitwa pod Miłosławiem miała miejsce 20 kwietnia 1848 roku, zwycięska bitwa była jednym z ostatnich akordów powstania wielkopolskiego. Bitwa powstańców z wojskiem pruskim przebiegałam dwuetapowo. W pierwszej fazie inicjatywę mieli Prusacy. W liczbie 2,5 tysiąca żołnierzy wyparli z Miłosławia wojska powstańcze pod dowództwem  Ludwika Mierosławskiego mającego pod bronią – głownie kosy i broń myśliwska powstańców w  liczbie 1 tysiąca żołnierzy.  Po tej porażce wojska powstańcze zebrały się w okolicznym lesie i oczekiwały przyjścia posiłków Józefa Garczyńskiego i Feliksa Białoskórskiego. Odziały liczyły w sumie ponad 2 tysiące żołnierzy. Nie spodziewające się ataku wojska pruskie przygotowywały się do likwidacji polskiego oddziału. Niespodziewany atak zmusił prusaków do ucieczki do Miłosławia, gdzie doszło do decydujących starć. Wojsko pruskie nie wytrzymało uderzenia i częściowo rozbite wycofało się. Zwycięstwo nie przyniosło taktycznego zwycięstwa, powstańcy byli zbyt zmęczeni aby kontynuować pościg. Niebawem okazało się, że wojska pruskie otrzymały wsparcie. Już 9 maja powstanie w Wielkopolsce ostatecznie upada, odziały kapitulują. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu „Husar” za możliwość udziału w inscenizacji.

Zamek Grodziec – Kapituła Rycerstwa Polskiego

14.04.2018 roku gościliśmy na zamku Grodziec. Nasze bractwo złożyło glejt na nowicjat do wprowadzenia do Kapituły Rycerstwa Polskiego. Na zamku odbyła się msza święta, oraz obrady kapituły. Ze względu na dalsza odległość nie udało się przybyć wszystkim delegatom bractw. W sumie przyjechało ich około 23. Przywieźliśmy mnóstwo pozytywnych wrażeń, pogadaliśmy ze starymi znajomymi oraz poznaliśmy nowe osoby.

Malbork i nasz udział w telenoweli Korona Królów

 W styczniu i marcu 2018 roku braliśmy udział jako statyści w telenoweli historycznej Korona Królów. Pojawiamy się w odcinkach od 48 do 70 i obejmują one okres zjazdu w Wyszehradzkie w 1335 roku i 1339 roku. Wcielaliśmy się w strażników węgierskich i mogliśmy się popisać niewielką rolą mówioną. Najciekawsze jednak było zwiedzanie zamku Malborskiego. Miło było popatrzeć na grę aktorów i pracę zespołu technicznego i produkcyjnego.

Czytaj dalej

Inscenizacja zwycięskiej bitwy powstańczej pod Ossą

Inscenizacja zwycięskiej bitwy powstańczej
Sobotnia uroczystość nawiązuje do działań powstańczych w widłach rzek Drzewiczki i Pilicy, a w szczególności do zwycięskiej bitwy pod Ossą stoczonej 10 lipca 1863 roku przez pułk „Dzieci Warszawy” pod dowództwem majora Ludwika Żychlińskiego i miejscowego pułku pod dowództwem Władysława Grabowskiego. W tej mało znanej bitwie, a co ważne – zwycięskiej dla polskiej strony – zginęło i zmarło z ran około 80-100 powstańców. Niektórzy polegli w bitwie są do dziś pochowani na miejscowym cmentarzu w Ossie. Wielu rannych powstańców zmarło potem z ran w Drzewicy, Stanisławowie -Królówce i w okolicznych lasach. Pamięć o bitwie jest wciąż żywa.

Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/…/gmina-odrzywol-uczcza-rocznice-kr…/

 

Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.
Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.
Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.
Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.
+16

Bitwa pod Olszowym Młynem-

Sezon rekonstrukcyjny trwa cały rok – pierwsze zimowe miesiące dla naszej grupy to okres rekonstrukcji Powstania Styczniowego. Dzisiaj delegacja naszego Stowarzyszenia wzięła udział w kręceniu dokumentu o bitwie o Olszowy Młyn stoczonej przez partię powstańczą Kazimierza Mielęckiego 22 marca 1863 roku. Przed kamerami stanęli członkowie Wielkopolskiego Forum Eksploracji Historycznej oraz pan Krzysztof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Gosławicach. Nasi rekonstruktorzy zaś wzbogacili dokument strojami i bronią palną, oraz opowiedzieli o działalności Stowarzyszenia.

Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.

Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.
Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Złoty Krzyż.

Zapraszamy do obejrzenia dokumentu poświęconemu bitwie pod Olszowym Młynem z okresu powstania styczniowego. W nagraniu wzięli udział członkowie naszego stowarzyszenia.

 
bitwa pod olszowym młynem

Przerwany lot RWD-8, nieznana historia polskiego „Hansa Klosa”…

Przerwany lot RWD-8, nieznana historia polskiego „Hansa Klosa”..

W dniu 6IX 1939 roku, z polowego lotniska pod Izbicą Kujawską, wystartował nieuzbrojony samolot RWD – 8, należący do 6 Plutonu Łącznikowego, przydzielonego do dyspozycji dowódcy Armii „Poznań” gen. Tadeusza Kutrzeby.  

Za sterami zasiadał kpr. pilot Stanisław Malisz podoficer zawodowy 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu, a pasażerem był kpt. Władysław Boczoń – oficer kontrwywiadu.

Celem misji było dotarcie do sztabu Armii „Łódź” nawiązanie łączności z jej dowódcą gen. Juliuszem Rómmlem i ustalenie współdziałania przed zbliżającym się największym starciem polskiego września – Bitwie nad Bzurą

Czytaj dalej

Wizyta prezydenta Wojciechowskiego

Fragment filmu z wizyty prezydenta RP Stanisław Wojciechowskiego w Zduńskiej Woli. 31 maja 1925 roku specjalnym pociągiem na dworzec kolejowy przyjechał prezydent Rzeczypospolitej, wojewoda Ludwik Darowski, kurator okręgu łódzkiego dr Jarosz, prezes izby skarbowej Towarnicki, generał dywizji Jung oraz biskup Tymieniecki. Fragment z prywatnej filmoteki Wiesław Pawłowskiego, wykorzystany do filmu dokumentalnego :Odsłonięta kurtyna”.  Pierwotnie nagrany na taśmie celuloidowej 16mm.