Stowarzyszenie Złoty Krzyż

Działające przy GOKIS w Zapolicach, oraz jako Bractwo przy hufcu ZHP w Zduńskiej Woli

Happening z okazji 10 lecia Stowarzyszenia

W sobotę 4 listopada nasze Stowarzyszenie obchodziło 10 lecie powstania. Z tej okazji urządziliśmy spotkanie  i mały pokaz w Muzeum Historii Miasta. Dziękujemy Tomaszowi Polskowskiemu dyrektorowi MHMZD i Danielowi Buszyńskiemu za pomoc w organizacji naszego pokazu. W pokazie uczestniczyli Przemysław Zawieja, Piotr Płuciennik oraz członkowie drużyny Sebastiana z Chorągwi Łęczyckiej. Uzupełnieniem naszego pokazu była prezentacja broni armii niemieckiej wykonanej przez Konrada Kazimierczaka. W rolę powstańców styczniowych wcielili się Przemysław Smolnik i Olivier Gajzler. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom i członkom naszego Bractwo za obecność i przemiłą zabawę do rana.

Nowa Ruda 1.10.2017

W bardzo piękny dzień w niedzielę 1.10.2017 braliśmy udział w inscenizacji Powstania Warszawskiego. Na rynku starego miasta w Nowej Rudzie przygotowano scenografie szpitala powstańczego z okresu poprzedzającego zakończenie powstania. Scenariusz obfitował w bardzo drastyczne i wzruszające epizody. Dynamiczne akcje ukazują wiele aspektów walk w mieście a właściwie w ruinach miasta. Udało się organizatorom przedstawić niełatwa sytuację walczących powstańców i przewagę oraz brutalność wojsk niemieckich. Zapraszam do galerii zdjęć i obejrzenia filmu.

 

Dożynki wojewódzkie w Sędziejowicach 27.08 2017

Mieliśmy okazję zaprezentować nasze umiejętności aktorskie na scenie w trakcie dożynek wojewódzkich w Sędziejowicach. Michał Górny z naszego Stowarzyszenia napisał sztukę w jednym akcie ” Cena którą przyjdzie zapłacić”. Opowiada o na o spotkaniu dwóch starych znajomych, walczących po przeciwnych stronach i mających zupełnie odmienne wyobrażenie o powstaniu i toczonych walkach. Całość rozgrywa się w ostatnich momentach zwycięskiej dla strony powstańczej bitwy pod Sędziejowicami.

 

Pleszew

W niedzielę 25.06 czerwca 2017 zawitaliśmy na VII Pleszewski Piknik Historyczny. Nasza grupa reprezentująca Wehrmacht i Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie  roku wzięła udział w obydwu inscenizacjach z okresu II wojny światowej.

„Piknik Historyczny rozpoczął się na pleszewskim rynku. Tam zaprezentowano pleszewianom wojskowe pojazdy historyczne. To był moment na pamiątkowe zdjęcia.

A już moment później, bo o godz. 14:00 w Ogródku Jordanowskim Piknik Historyczny ruszył na dobre. Tam zobaczyliśmy pokaz kawalerii, a następnie inscenizacje -inscenizacja „Wrzesień 1939” oraz inscenizacja historyczna „Normandia 1944 – bitwa po Falaise.”

Miasteczko Złotnickiego – zamach na fabrykanta

Epizod z okresu Rewolucji 1905 roku pozwolił przypomnieć postać zduńskowolanina Bronisława Michalaka, instruktora komórki Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej w Zduńskiej Woli, nazywanej Kwiatem Paproci – od Lasu Paprockiego, gdzie prowadzono ćwiczenia. Michalak był autorem kilkudziesięciu zamachów na szpicli i policjantów. Po ustaniu fali rewolucyjnej, 8 maja 1908 r. został wydany przez szpicla. Osaczony przez wojsko w domu przy ul. Piwnej 20, popełnił samobójstwo. Pochowany został na starym cmentarzu w Zduńskiej Woli.

Grób Bronisława Michalaka został kilka lat temu odnowiony dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli

 

Powstanie Styczniowe w Małogoszczy 21.02.2016

W dniu 21.02.2106 braliśmy udział w rekonstrukcji bitwy okresu Powstania styczniowego w Leśnej pod Małogoszczą. W 1863 roku w pobliżu Małogoszczy doszło do dwóch bitew oddziałów powstańczych z wojskami carskimi, pierwsza w lutym 1863 roku a druga we wrześniu 1863 roku. Niestety obydwie zakończyły się porażką powstańców.

I Bitwa pod Małogoszczą

Generał Marian Langiewicz, będący dowódcą województwa sandomierskiego, przeprowadził w Górach Świętokrzyskich udaną koncentrację sił mających iść na Warszawę. W klasztorze w Wąchocku zgromadził 1400 ludzi, formując z nich oddziały jazdy, piechoty i służb. Założył tam kancelarię sztabową, ambulans, drukarnię i fabryczkę broni.

Rosjanie rozpoczęli za nim pościg, uderzając w kilku miejscach jednocześnie. 11 lutego pobił Rosjan w bitwie pod Słupią, zdobywając 1000 karabinów i 8 dział. Jego siły stale rosły. W Małogoszczu Langiewicz połączył swoje siły z idącym z Mazowsza oddziałem Antoniego Jeziorańskiego. Miał już teraz 2600 żołnierzy.

Dowódcy rosyjscy postanowili 24 lutego zaatakować Langiewicza z kilku stron naraz. Ksawery Czengiery miał uderzyć na Polaków od północy, Włodzimierz Dobrowolski od południowego wschodu, a Gołubow od południa. Pierwszy około godziny 10 zaatakował siły Langiewicza Dobrowolski, który prowadził oddział w sile 3 kompanii piechoty, szwadronu dragonów i 6 dział o dalekim zasięgu. Langiewicz skierował przeciw siłom Dobrowolskiego batalion Grudzińskiego i jednocześnie skierował batalion Czachowskiego, by ten oskrzydlił Rosjan. Jednak w tym momencie około godziny 11 uderzyła na Małogoszcz grupa Gołubowa i po zażartej, dwugodzinnej walce, zdobyła miasto. W tej sytuacji Langiewicz nakazał odwrót, który osłaniał kontratakami jazdy. Gdy w końcu przybyła grupa Czangierego, jej atak wywołał panikę w polskich wojskach, opanowaną jednak przez Langiewicza. Wojska polskie zdołały wycofać się do Bolmina, poniosły jednak ciężkie straty – 300 zabitych, 500 rannych, cały tabor i 2 działa. Do tak dużych strat wśród sił Langiewicza doszło w znacznej mierze z powodu ognia 6-u ciężkich dział rosyjskich. Tylko przytomność umysłu Langiewicza i kontrataki kawalerii zapobiegły masakrze polskiej grupy.

 

Stan Wojenny 13 grudnia 2015

Kolejna rocznica stanu wojennego za nami pod ratuszem zebraliśmy się oby pokazać realia grudnia ’81. Wspólnie ze Strzelcem i TPZW zorganizowaliśmy dioramę stanu wojennego. Nie zabrakło pojazdów z epoki oraz przedstawicieli milicji i ORMO. Niestety w tym roku pogoda nam nie sprzyjała, więc i zwiedzających było mniej niż w zeszłym roku. Widać było, że rekonstrukcja stanu wojennego ma już stałe miejsce w kalendarium imprez w naszym mieście. Powiększyła się także lista osób z pojazdami historycznymi, którzy zajwili się w tym roku. Można było zobaczyć duże fiaty, malucha, nyskę i motorower „Ogar”.

Bolesławiec 7,8 listopada 2015

W przepiękny i ciepły weekend 7 i 8 listopada braliśmy udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w gminie Bolesławiec. Towarzyszyła temu Inscenizacja bitwy z okresu Powstania styczniowego.

W widowisku wzieły udział grupy:

Klub Regionalno-Historyczny GLORIA VICTIS Czastary, Sokolniki
31 Pułk Piechoty Strzelców Kaniowskich Mszczonów
4 Pułk Piechoty Legionowej Kielce
Chrobry I Zduńska Wola
Bractwo Rycerskie Złoty Krzyż Zduńska Wola
9 Rota
3 Drużyna Harcerska im. Powstańców Wlkp. Mikstat
Kujawski Ochotniczy Odział AB 1763
GRH Arma Oleśnica
Kobiet Aktywnych z Sokolnik i Czastar
Młodzież Gimnazjum z Bolesławca

Wszystkim bardzo dziękujemy, a w szczególności Panu Tomaszowi Jaciukowi – głównemu inicjatorowi tego przedsięwzięcia i jego całej ekipie z GLORIA VICTIS.

Miejsce inscenizacji wybrano nie przypadkowo. Nad polem „bitwy” niezwykle prezentowała się wieża (baszta gotycka) obronna z okresu Średniowiecza, wraz z fragmentem murów obronnych (więcej).

Inscenizacja była podzielona na dwa spójne epizody. W części początkowej powstańcy odbijają z rąk żołnierzy carskich przemytników, transportujących broń dla wojsk powstańczych. W drugim epizodzie wosjka powstańcze ponoszą porażkę ze wzmocnionymi siłami wojsk carskich wspartych artylerią. Całość można obejrzeć poniżej