Powstanie Styczniowe

Czastary w czasie Powstania Styczniowego

W nieco mżystą listopadową sobotę braliśmy udział w kręceniu filmu o historii i bohaterach z okresu Powstania Styczniowego w rejonie Czastar. Pod kierownictwem Tomasza Jaciuka i z przygotowanym przez niego scenariuszem ruszyliśmy szlakiem walk powstańczych. Zdjęcia obejmowały pozowane sceny batalistyczne z potyczki, która odbyła się 20 kwietnia 1863 r. w lesie w Starym Ochędzynie  oddziału powstańczego F. Parczewskiego z Moskalami.

Poniżej opis bitwy:

Opis potyczki z 2

0 kwietnia 1863 r. w lesie w Ochędzynie według książki Stanisława Zielińskiego
pt. „Bitwy i potyczki 1863 – 1864″

„(…) Nad ranem dnia 20 kwietnia przybył Parczewski pod Ochędzyn. Gdy powstańcy wkraczali w las, ukazali się goniący za nimi moskale w sile tylko 200 piechoty. Parczewski , aczkolwiek miał silny oddział pieszy i do 50 jazdy, dowodzonej przez Miłkowskiego, nie mógł działać zaczepnie, wiedząc z przejętych depesz, że moskale zamierzają go wziąć w dwa ognie. Nie uniknął jednak walki, która przez półtorej godziny ogniem tyralierskim ze strony polskiej na brzegu lasu utrzymywana była. Strzelcy odznaczali się w tym boju odwagą i wytrwałością, natomiast kosynierzy, pomimo rozkazu, weszli do pobliskiego zagajenia, skąd podczas strzelania nie można ich było wyprowadzić. W potyczce tej poległ jeden tylko, Browarski, ekonom ze Szczytnik, a 2 strzelców było rannych, moskale zaś od celnych strzałów powstańczych stracili 4 zabitych. Parczewski, uważając, że może być dościgniętym przez pułkownika Oranowskiego, który z silną kolumną moskiewską ślad w ślad za oddziałem postępował, dał rozkaz do dalszego marszu i stanął w niedalekiej odległości od placu boju w lesie na kilkugodzinny odpoczynek, gdy nieprzyjaciel już do Wielunia się cofnął.(…)”

Następnie na filmie pojawiło się  kilka słów o płytach pamiątkowych w uroczym kościele w Czastarach. Na samo zakończenie pozostało nam do nakręcenia pożegnanie oddziału powstańczego w kościele, wraz z ogłoszeniem manifestu rządu tymczasowego. Późnym wieczorem zakończyliśmy filmowanie.

To też może zaciekawić