Od 2015 roku zaczynamy odtwarzanie jednostek Wehrmachtu i Wojska Polskiego z okresu września 1939 roku walczących na naszym terenie. Corocznie już bierzemy udział w inscenizacji bitwy, która odbyła się na linii Beleń – Strońsko – Zagórzyce. Projekt organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli, Stowarzyszenie Strzelców Kaniowskich, przy współpracy gminy Zapolice i GOKiSu i OSP w Zapolicach. Naszym celem jest przypomnienie działań wojennych w naszym regionie, oraz współpracy przy innych podobnych projektach historycznych na terenie Polski. Odtwarzając jednostki niemieckie tego okresu nie zamierzamy gloryfikować faszyzmu, tworzymy je aby pokazać z kim mieli doczynienie żołnierze polscy w wojnie obronnej 1939 roku.
Link do zdjęć z inscenizacji w 2014 roku
Link do zdjęć z inscenizacji w 2015 roku
Link do zdjęć z inscenizacji w Beleniu 3 IX 2016
Opis zdjęć:
Zdjęcie nr 1 – Zdjęcie wykonane prawdopodobnie w 1936 lub 1937 roku. Na zdjęciu prawdopodobnie żołnierze z 28-go pułku piechoty z Łodzi 10 dywizji piechoty (drugi od lewej to mój dziadek Józef Lepczyński)
Zdjęcie nr 2 – Nasz grupa na pikniku militarnym w Boczkach Starych 03.05.2015. Piknik Militarny zorganizowało działające od niedawna w gminie Szadek stowarzyszenie ,,Aktywni na Rzecz Rozwoju Ziemi Szadkowskiej”. Prezentowaliśmy stroje żołnierzy wyklętych i mundury Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie.
Zdjęcie nr 3 – Od 2010 roku bierzemy udział w inscenizacji walk wrześniowych pod Beleniem w formacjach niemieckich lub jako ludność cywilna. Zdjęcie przedstawia naszych członków w mundurach niemieckich (wrzesień 2015)
Zdjęcie nr 4 – zdjęcie zrobione prawdopodobnie na wiosnę 1939 roku w nieistniejącej fabryce „Wiśnica” przy dzisiejszej zajezdni PKS przy ulicy Łaskiej. Zdjęcie znalazłem pośród starych zdjęć mojego dziadka. Najprawdopodobniej było kolportowane razem albo zamiast cegiełek na Fundusz Obrony Narodowej? Zdjęcie zrobiono z okazji przekazania karabinów maszynowych „Browning” wraz z magazynkami, na terenie fabryki. Na zdjęciu jest ksiądz Balcerczyk wspólnie z oficerami wojska polskiego. Nie wiem tylko jakiej jednostce przekazano broń. Prawdopodobnie 31 pułkowi strzelców kaniowskich z Sieradza?
Zdjęcie nr 5 – Bunkier (właściwa nazwa -trator) na linii obrony Beleń-Strońsko. Zdjęcie zrobione po zajęciu polski linii obronnych przez wojska niemieckie w 1939 roku. Ciekawostka jest kamuflaż zrobiony z gałęzi i błota.
Zdjęcie nr 6 – płk. Wincenty Wnuk dowódca 31 pułku strzelców kaniowskich
Zdjęcie nr 7 – zdjęcie skrzyżowania Placu Wolności i ulicy Kościelnej. Prawdopodobnie jest to zdjęcie z końca września lub początku października 1939 roku. Widać uciekinierów powracających do swoich domów.
Zdjęcie nr 8 – zdjęcie ukazujące zabitego żołnierza polskiego przy zniszczonej armatce przeciwpancernej Bofors. Zdjęcie prawdopodobnie pozowane.
Zdjęcie nr 9 – zdjęcie czterech członków naszej sekcji Wehrmachtu z okresu wojny obronnej 1939 roku. Beleń inscenizacja 3 IX 2016 roku.
Zdjęcie nr 10 – Przeprawa wojsk niemieckich przez Wartę w rejonie wsi Chojne – Beleń, prawdopodobnie z 6 września 1939 roku. Zdjęcie ze zbiorów Maciej Milaka. (koloryzował Radek Maniecki).
Zdjęcie nr 11 – Zdjęcie Zduńskiej Woli wykonane z niemieckiego samolotu rozpoznawczego prawdopodobnie 3 września 1939 roku.
Zdjęcie nr 12 – Zdjęcie z początków września (6-8 września) 1939 roku. W okolicach wsi Chojne. Przemarsz wojsk niemieckich w kierunku na Łódź. Zdjęcie ze zbiorów Maciej Milaka. (koloryzował Radek Maniecki).
Warning: Undefined variable $SLGF_Hover_Color in /home/zlotykrz/domains/zlotykrzyz.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 109
Warning: Undefined variable $SLGF_Show_Gallery_Title in /home/zlotykrz/domains/zlotykrzyz.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 208
Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /home/zlotykrz/domains/zlotykrzyz.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225