To był jeden z ostatnich mroźnych dni, zebraliśmy się na polu inscenizacyjnym w Skansenie niedaleko Małogoszczy. Odbyła się tam inscenizacja bitwy pod Małogoszczą w wyniku której miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone. W inscenizacji po raz kolejny braliśmy udział po stronie carskiej i co chyba jest nasza domeną jako obsługa działa. Wiecej tutaj


W dniu 26.11.2016 roku

odbyło się spotkanie w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zapolicach opowiadające o tajemniczej historii lotu i zestrzelenia nad wsią Zmyślona samolotu łącznikowego RWD-8. Historię pilota i jego pasażera opowiedzieli: Łukasz Orlicki – koordynator Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO), Marek Rogusz – historyk lotnictwa, Robert Kielek – pasjonat lotnictwa z Sieradza i Maciej Milak – regionalista mieszkający w Zduńskiej Woli, członek TPZW. więcej


Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciól Nowej Słupii przygotowaliśmy i odegraliśmy scenkę z okresu Powstania Styczniowego. Scenariusz przygotowany przez Michała Górnego opierał się na przesłuchaniu jeńca (powstańca) przez żołnierzy carskich. W scenariuszu oparliśmy s

ię na wydarzeniach z marca 1863 roku, było to w momencie kiedy zaraz po bitwie pod Grochowiskami. Generał Taczanowski, osaczony przez przeważające siły wroga, musiał rozpuścić odział liczący ponad 2000 powstańców.


Wspaniałe miejsce jakim jest Muzeum Wsi Kieleckiej, ze swoimi chatami i zagrodami, było świadkiem bardzo udanej

inscenizacji walk obronnych 1939 roku. Jako reprezentncji niemieckiego Wehrmachtu atakowaliśmy jednostki polskie i

brataliśmy się z Armią Czerwoną. Mieliśmy okazję poznać inne grupy rekonstrukcyjne ze wszystkich walczących stron oraz byc świadkami strzelania niemieckiej armatki PAK. Więcej mozna zobaczyć oglądając nasz film. Inscenizacja miała miejsce 9.10.2016 roku


Inscenizacja Historyczna „Walki obronne na linii Strońsko – Beleń Zagórzyce z września 1939”

W sobotę 3 IX 2016 odbyła się inscenizacja z walk na linii Beleń-Strońsko-Zagórzyce. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach byliśmy po stronie niemieckiej. W tym roku w związku z coraz większym rozmachem widowiska, scenariusz uwzględniał nie tylko same działania wojenne na tym obszarze ale także miał przedstawić sposób walki na całym froncie polskiej Armii Łódź. Na inscenizacji pojawiły się pojazdy pancerne Wojska Polskiego i Wehrmachtu. Czołg PzKpfw 38(t), samochód pancerny Sdkfz 222, transporter opancerzony Sdkfz 251. Po stronie polskiej natomiast walczyła tankietka TKS. Inscenizacji zakończyła się zdobyciem polskiego bunkra (trator) oraz linii okopów.


Kolejny odcinek spotkania z historią w Strońsku, 6 i 7 sierpnia 2016 roku już za nam. W filmie pokazano inscenizację „Zdobycia Grodu” z ubiegłeo roku. Na filmie przedstawiono XV wieczne rekonstrukcje broni oblężniczej oraz sposób walki na miecze, halabardy i topory.

Na dwa dni pięknie położony i odrestaurowany Park Wiejski w Strońsku po raz kolejny zamienił się w tętniącą życiem wioskę rycerską, w której mogliście spotkać, rycerzy, damy dworu, wojów z okresu wczesnego średniowiecza, rzemieślników i kupców.
W sobotę, imprezę otworzył sam comes Mściwój, pan na Strońsku, który wjechał konno do wioski rycerskiej. Na ten dzień zaplanowano również Turniej Rycerski o Laur Wójt gminy Zapolice.
W tym roku obchodzimy jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, nie zabrakło więc akcentów związanych z rocznicą. Mogliśmy zobaczyć jak mogła wyglądać chrystianizacja na naszych terenach.
Największą atrakcją soboty była inscenizacja zdobycia grodu, która co roku ściąga wielu widzów. Przy dekoracjach wykonanych pod kierunkiem Bogdna Górnego, Pawła Lisa przy wsparciu innych członków naszego bractwa. Rozegrała się wieczorna „bitwa” z udziałem artylerii i łuczników. Na przeciw siebie staneli ciężkozbrojni i odegrali scenkę o waśniach rodowych, które w tamtych czasach rozwiązywano często siłą.


Nie zabrakło oczywiście akcentów artystycznych, w tym koncertu grupy śpiewaczej naszych współgospodarzy, czyli „Strońska Czar”, a gwiazdą wieczoru była ukraińska formacja folk rockowa RURA.

Niedziela upłyneła nam pod znakiem gry LARP, warsztatów średniowiecznych rzemiosł oraz pokazów uzbrojenia z okresu wczesnego średniowiecza. Mocnym akcentem był pokaz artyleryjski i łuczniczy. Zakończeniem wioski był sąd Mściwoja – scenka rodzajowa pokazyjąca w rubaszny sposób, działanie sądu Mściwoja.


Kolejny raz nasze bractwo brało udział w wielkim widowisku jakim jest bitwa pod Grunwaldem. Na pola Grunwaldu zjawilismy się już 12 lipca aby wziąść udział w przygotowania i spotkać się ze znajomymi. Niestety w tym roku nieco przeszkodziła nam pogoda. Deszcze i wichury utrudniły nam pobyt, ale szcześliwie sama bitwa dbyła się juz przy ładnej pogodzie. 16 lipca 2016 roku na polu bitwy spotkało sie niemal 1,2 tysiaca rekonstruktorów, w tym nasza mała grupka.

 

W dniu 25.05.2016 zorganizowaliśmy widowisko plenerowe z okresy Powstania Styczniowego, ukazujące techniki walki partyzanackiej w połowie XIX wieku. Byliśmy świadkami sądu polowego i odbicia więżnia, a to wszystko przy akompaniamencie wrzawy bitewnej.

 
Widowisko plenerowe w III aktach (opis skrótowy)
 
Akt 1
 
Atak powstańców na oddział wojsk carskich. W trakcie walki pojawia na wzgórzu artyleria carska i przy dużych stratach oddziały powstańcze są zmuszone do wycofania. W wyniku potyczki do niewoli dostają się dwaj powstańcy.
 
Akt II
 
Powstańcy zostają przesłuchani przez oficera carskiego. Możemy się dowiedzieć co nieco o postaciach historycznych i wydarzeniach.
 
Akt III
 
Oddział wojsk carskich odprowadza jeńców do więzienia. Konwój zostaje napadnięty przez powstańców z zasadzki, a jeńcy oswobodzeni.
 
Chciałbym bardzo podziękować Jolancie Jeziorskiej, za możliwość zorganizowania tego widowiska. Rok temu podczas pierwszej edycji naszej imprezy włożyła mnóstwo wysiłku w jego zorganizowanie. To dzięki Niej możemy zorganizować 25 maja drugą edycję.
 
Serdeczne podziękowania dla rekonstruktorów, harcerzy z Hufca ZHP w Zduńskiej Woli za pomoc w organizacji naszej imprezy
 
 
 


Na planie filmowym w Mrówkach <więcej>


Nasza wizyta w Mikstacie 16.04.2016. <więcej>


W dniu 21.02.2016 roku dzięki uprzjmości Stowarzyszenia „Gloria Victis” wzieliśmy udział w inscenizacji bitwy 1863 roku pod Małogoszczą (więcej)


Minęła kolejna rocznica stanu wojenngo w Polsce. Z tej właśnie okazji nasze bractwo razem ze Strzelcem i TPZW zorganizowało dioramę na Placu Wolności przy skrzyżowaniu z Kościelną (więcej)


28 listopada 2015 roku odbył się w II Międzyanrodowy Zlot Zduńaskowolan i 40-lecie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. W trakcie uroczystości był wyświetlany krótki film z udziałem naszych członków (więcej)


W przepiękny i ciepły weekend 7 i 8 listopada braliśmy udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w gminie Bolesławiec. Towarzyszyła temu Inscenizacja bitwy z okresu Powstania styczniowego (więcej)


9.10.2015 bractwo wspólnie z TPZW przygotowało widowisko plenerowe nadanie praw miejskich Zduńskiej Woli. Nasi członkowie w strojach wzorowanych na połowę XIX odegrali wspólnie z członkami TPZW i naszymi przyjaciółmi scenkę opartą na realiach historycznych. (więcej)


Inscenizacja w Beleniu od kilku lat wpisuje się w obchody rocznicy walk o umocnienia na linii Warty i Widawki. Widowisko przybliżające działania wojenne 4 i 5 września 1939 r. oglądało kilkadziesiąt tysięcy osób. Mielismy kolejny raz to szczęście organizować rekonstruktorów po stronie niemieckiej do inscenizacji. W sumie zjawiło sie nas 27 pod „sztandarem” bractwa, towarzyszyło temu obozowisko utworzone na sąsiedniej do inscenizacji działce, gdzie mogliśmy sie przygotować do czekającego nas wydarzenia. Co roku jest nas na tej inscenizacji więcej, członków bractwa i naszych przyjaciół. Pewien niedobór strony niemieckiej na inscenizacji spowodował konieczność kupna przez nas mundurów i oporządzenia niemieckiego, a co za tym idzie stworzenia odrebnej sekcji w bractwie.

Na dole prezentujemy filmik z inscenizacji

Link do zdjęć


W dniu 1, 2 sierpnia 2015 „W grodzie Mściowoja – Strońsk na osi czasu w Strońsku po raz kolejny mieliśmy okazję przyjąć zacnych gości, z okresu późnego i wczesnego Średniowiecza. Okazało się w tym roku, że obydwa okresy historyczne bardzo dobrze siebie uzupełniają. Bogata historia Strońska stanowi doskonałe tło do prezentacji obozowiska, ubiorów, uzbrojenia Średniowiecznego. Turniej i walki, które odbywały się podczas imprezy stanowiły doskonałe porównanie uzbrojenia zmieniającego się na przestrzeni wieków, od kolczugi po pełne zbroje płytowe. Dzięki naszym gościom mięliśmy okazję przedstawić inscenizację walk wojów wczesnośredniowiecznych, a także pokazać oblężenie grodu przez rycerstwo późnośredniowieczne. Całość uzupełniał huk bombard i hakownic, świst lecących strzał. Dziękujemy licznie przybyłym widzom za udział w naszej imprezie, postaramy się lepiej za rok.

 

więcej o naszej imprezeie w galerii lub po naciśnięciu linka

 


W dniu 25 lipca gościliśmy na Święcie Kwiatów organizowanej przez Filię Domu Kultury w Zduńskiej Woli znajdującą się w Karsznicach. Mieliśmy okazję przedstawić widzom trening i walkę rycerską, pokaz łuczniczy i artyleryjski. Dziękujemy Łucznikom św. Jerzego z Poddębic za przyjazd i pracownikom Domu Kultury za zaproszenie.


Sobota i niedziela 23 -24.05.2015 była dla nas bogata w wydarzenia, musieliśmy podzielić się na dwa zespoły.

Pierwszy z nich brał udział w pokazie dla uczestników pikniku motocyklowego w Zduńskiej Woli 23.05.2015

Drugi zespół natomiast brał udział w inscenizacji walk powstańczych z roku 1863 pod tytułem „Śladami Franciszka Parczewskiego i Józefa Oxińskiego” organizowanych przez Klub Regionalno – Historyczny „Gloria Victis” więcej


Dziękujemy Państwu za obecność na naszym widowisku i gorące brawa na zakończenie.

Dziekujemy rekonstruktorom biorącym udział w naszym widowisku „Powstanie styczniowe w powiecie zdunskowolskim”

Kujawski Ochotniczy Oddział Powstańców Anno Domini 1863 z Radziejowa

Klub Historyczno-Regionalnego Gloria Victis z Wielunia

31 Pułku Strzelców z Mszczonowa,

Łucznicy św. Jerzego z Poddębic

Stowarzyszenia ,,Chrobry I” ze Zduńskiej Woli

oraz członkom naszego bractwa i osobom nam pomagający.

Dziekuję za wsparci firmom i instytucjom:

Starostwu zduńskowolskiemu

Powiatowemu Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli,

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola,

Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Szaniawskiego w Zduńskiej Woli,

Społecznej Akademii Nauk,

Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w Zduńskiej Woli,

Gminnej Spółdzielni z Szadku,

PSS „Społem” w Zduńskiej Woli,

Teatrowi Cultus,

Publicznemu Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zduńskiej Woli, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zduńskiej Woli.

wiecej o wydarzeniu kliknij

Zarys historyczny imprezy więcej


Rozpoczynamy projekt z nieznanej historii naszego regionu. Operacja łódźka okazała się jedną z największych bitew manewrowych I wojny światowej. (wiecej)


W dniu 6 września 2014 roku po raz kolejny wzielismy udział w inscenizacji walk na linii rzeki Warty z września 1939 roku. Nasze bractwo i przyjaciele wzieli udział po raz kolejny udział „w walkach” na polach Strońska wzdłuż linii polskich schronów bojowych z 1939 roku


W październikowy weekend nasze bractwo brało udział w dwóch imprezach, sekcja XIII wieku odwiedziała zamek Grodziec w ramach VII-e Agroturystyczne Święto Wina I Miodu Pitnego 3-5 października. Natomiast sekcja powstania styczniowego wzieła udział w inscenizacji Powstania kościuszkowskiego w Solcu Kujawskim opartym na prawdziwych wydarzeniach Poytyczki pod Czarnowem w 1794 roku. (filmik z rekonstrukcji)


W ostani weekend sierpnia 2014 roku po raz kolejny bralismy udział w Turnieju Rycerskim w Besiekierach. W tym roku na terenie obozu było niemal 60 rekonstruktorów a odwiedzający turysci oprócz malowniczych ruin zamku mieli okazję popatrzeć na bardzo ciekawie zorgaznizowany program. dodam, że odwiedził naszych gospoarzy alchemik. (więcej informacji po umieszczeniu filmu, w naszej galerii zdjęcia z Besiekier)


W dniach 26 i 27 lipca odbyło sie kolejne spotkanie z historią w Zapolicach. Impreza pod nazwą „W grodzie Mściwoja – Strońsko na osi czasu” zebrała licznych gości na naszych pokazach i inscenizacji.
Przygotowania rozpoczeliśmy od czwartku przy budowie dekoracji do inscenizacji i walk rycerskich, i to pomimo złej pogody, zimna i deszczu. Pierwsi nasi goście z Bractw Rycerskich przyjechali do nas już w piątek wieczorem, na polu pojawiły się namioty historyczne. Najwiekszą popularnością cieszył się sobotni wieczór , kiedy to odwiedziło nas wielu sympatyków historii i dobrej zabawy, w trakcie turnieju i poźniej oby obejrzeć inscenizcję. Niedługo po inscenizacji mielismy okazje pobawić sie wspólnie na koncercie zespołu Kurna Chata przy muzyce folk. Dopełnieniem naszej imprezy w niedzielę był bardzo sprawnie zrobiony pokaz artyleryjski. Ostatnia atrakcją naszej imprezy była gawęda katowska wykonana przez Łysego na temat tortur i średniowiecznej sprawiedliwości.

Dziękujemy za udział w w naszej imprezie i zapraszamy za rok.

Turniej Rycerski Strońsko na Facebook (jeżeli jesteś nie dodany do grupy wyslij zapytanie o przyjęcie)


W dniach od 8 do 13 lipca bralismy udział w zmaganiach z Krzyzakami na polach Grunwaldu wiecej


W dniu 07.01.2014 robilismy dokrętki do film gdzie zdjęcia były kręcone m.in. przy zbiorniku Kępina czytaj wiecej


20. listopada 2013 roku zakończylismy wspólny projekt z Miejska Biblioteka Publiczną w Zduńskiej Woli – Przystanek Historia w hołdzie bohaterom powstania styczniowego 1863-64.

 

13 października odbyła się inscenizacja potyczki pod Szadkowicami, oraz bitwy pod Szadkiem.

 

W imieniu Bractwa Rycerskiego Złoty Krzyż chciałbym podziekować wszystkim rekonstruktorom za przyjazd do Zduńskiej Woli:

31 Pułk Strzelców Kaniowskich,

– 9 Rota,

– Klub Historyczny ,,Gloria victis” z Czastar,

– Bractwo Rycerskie z Radziejowa,

– Jednostce Strzeleca ze Zduńskiej Woli

– reprezentantom Stowarzyszenie Pospolite ruszenie Ziemi Karkowskiej

– Pirotechnikom z Piotrkowa

… i wszystkim, którzy nam w tym pomogli

Wybrane artykuły:

z portalu zdunskawola.naszemiasto.pl

z portalu ezdunska.pl

z portalu zdunskawola24.pl

 

plakat————————->


Na naszej stronie można zapoznać się z historią Powstania styczniowego w naszym regionie. Opisem postaci historycznych, potyczek i bitew.

Zapraszmy do obejrzenia zdjęć wystawy banerowej


Pragniemy podziekować wszystkim naszym dobroczyńcom za pomoc w realizacji naszego projektu II Turniej Rycerski o Laur Wóta Zapolic.

Gorąco dziękujemy publiczności i mieszkańcom Strońska za przybycie i obejrzenie naszej inscenizacji

 


Wersja próbna filmu z wykorzystaniem części ujęć. Na razie tylko z podkładem muzycznym.


 

W dniu 18-go maja na terenie zbiornika „Kępina” wspólnie z zaprzyjaźnionymi bractwami:

– Bractwo Rycerskie Ziemi Łęczyckiej „Signum Temporis”

– Bractwo Rycerskie „Łucznicy św. Jerzego”

– Bractwo Rycerskie „Konfrateria Burgus Carpinei”

 

zorganizowalismy i zrealizowalismy zdjecia filmowe do amatorskiej etiudy filmu opowiadajacego o czasach walk rycerskich i etosie rycerskim.

 

szczegóły

 

Zapoznaj się z tym co organizowaliśmy…>