Kalendarium wydarzeń

Opoczno – „Zamach na generała SS

Opoczno – „Zamach na generała SS”

Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Gmina Poświętne zorganizowały bardzo ciekawa inscenizację ukazującą potyczkę z wojskiem niemieckim i śmierć generała niemieckiego.

W atrakcyjnej formie żywej lekcji historii chcemy przybliżyć wszystkim wydarzenia, które rozegrały się w naszym regionie w pierwszych dniach II wojny światowej. 10 września 1939 r. na wąskim zakręcie drogi Opoczno – Inowłódz, w okolicach miejscowości Dęba i Dęborzeczka, w wyniku starcia polskiego oddziału 77 Pułku Piechoty z niemiecką kolumną samochodową poległ kpr. pchor. Władysław Dawgiert. W potyczce zginął także generał niemieckiej policji porządkowej i SS ( SS-Oberführer) Wilhelm Fritz Roettig.

W jednej z wersji został postrzelony w głowę, natomiast bardziej prawdopodobna wydaje się ten o rzuconym przez polaków granacie pod samochód (m. in. wskazują na to zdjęcia samochodu). Wraz z nim zginął jego kierowca i adiutant. Co najważniejsze, Roettig był pierwszym niemieckim oficerem w stopniu generała, który zginął podczas II wojny światowej. Dodatkowe informacje.

 

To też może zaciekawić