Kalendarium wydarzeń,Powstanie Styczniowe

Sędziejowice – Inscenizacja bitwy

Inscenizacja bitwy pod Sędziejowicami z okresu Powstania Styczniowego 1863 – sierpień 2022

Cyklicznie już spotykamy się na terenie parku Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach. Organizatorem wydarzenia jest Gmina Sędziejowice pod osobistym patronem wójta gminy Dariusza Cieślaka. Po naszej stronie było przygotowanie scenariusza, opracowanie i przygotowanie rekonstruktorów do inscenizacji.

Do widowiska dodaliśmy dwie choreografie walk na szable oraz na szablę kontra kosa. Aby jak najbardziej atrakcyjnie i ciekawie pokazać owe walki Paweł Krupiński, Paweł Lis, Wojtek Karolczak i Jakub Gabrysiak przygotowywali się przez kilka tygodni przed inscenizacją. Właściwe przedstawienie scenariusza wymagało koordynacji zespołu ludzi. Strona powstańcza to: Paweł Lis dowódca „grupy wypadowej” z dworku, Paweł Smolnik miał pod swoją opieką grupę strzelców, Kuba Gabrysiak oddział kosynierów. Strona carska to Paweł Krupiński jako dowódca. Scenografem widowiska był Zdzisław Lis.

Do współpracy zaprosiliśmy bardzo zgrane grupy rekonstrukcyjne: Gloria Victis z Czastar, Samodzielny Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Widawy, Projekt Historyczny Konspiracja, Partia Powstańcza Józefa Oxińskiego. Film: Joanna Szustecka, Jarosław Stulczewski, montaż: Radosław Maniecki, Zdjęcia w galerii: Joanna Szustecka, Klaudia Jurga

 

To też może zaciekawić