Kampinos 44 i Łomianki 39

Inscenizacja walk w Kampinosie z lata 1944 roku, była nie tylko udaną zapowiedzią późniejszej inscenizacji, ale także fajnym widowiskiem. Opowiada o nieco zapomnianej walce w Puszczy Kampinowskiej, dziejącej się na tle Powstania Warszawskiego. Walki Grupy Kampinos i próba odsieczy walczącej Warszawie, to ciekawy temat na inscenizację pokazującą zwycięską bitwę partyzancką.

czytaj więcej


 

Obrona Modlina 1939

Inscenizacja obrony Twierdzy Modlin z września 1939 roku jest cykliczna imprezą. Dla nas ten wyjazd był pierwszy. Czołgi, kawaleria - to jest to co lubimy...

czytaj więcej


 

Beleń 2018

Z wielką radością powitaliśmy możliwość współpracy z działem promocji Starostwa w Zduńskiej Woli przy organizacji strony niemieckiej podczas inscenizacji Walk na linii rzeki Warty w Beleniu. Na działce jednego z naszych kolegów niedaleko miejsca widowiska urządziliśmy obóz w którym były wydawane mundury i uposażenie dla osób biorących udział  w inscenizacji po stronie niemieckiej w sumie wydano około 40 mundurów. Mundury z naszej strony wydawał Wosiu, osoby odpowiedzialne za organizację naszej strony to Konrad, Mecia, Wosiu, Smoła i Renata. Między innymi dzięki ich pracy: przeszkoleniu w obsłudze broni, zorganizowaniu oddziałów do walki i koordynowaniu działań, to była jedna z najlepszych rekonstrukcji w Beleniu. Pomimo braków jakie są i będą w momencie kiedy wypożyczane są mundury udało się ogarnąć scenariusz i niemieckich żołnierzy nie zabrakło na polu walki. Jestem wdzięczny rekonstruktorom którzy do nas przyjechali, mam nadzieję że podobało się Wam. Ogrom pola rekonstrukcji spowodował konieczność wypożyczania mundurów, przez co mieliśmy okazję zaprosić fajnych ludzi z innych środowisk rekonstrukcyjnych oraz ludzi ciekawych historii. Niestety im lepiej nam coś wychodzi tym więcej hejtu pojawia się w internecie. Biorąc pod uwagę ilość widzów i ich komentarze, inscenizacja okazała się wielkim sukcesem. Dziękujemy za wsparcie ekipie z działu Promocji Starostwa w Zduńskiej Woli, oraz oczywiście GOKIS-wi w Zapolicach. Dziękujemy za wspólną "walkę" grupą rekonstrukcyjnym ze strony niemieckiej  i polskiej.


 

Miasteczko Złotnickiego- Obława na naczelnika

 

Miasteczko Złotnickiego-Obława na naczelnika

W  niedzielę 17.06.2018 o godzinie 14.00 przedstawiliśmy widowisko pt. - Obława na naczelnika. Tematem projektu było przedstawienie pierwszego powstańczego naczelnika miasta z okresy Powstania Styczniowego 1963 roku. Nie wiemy kim był ani jak długo był naczelnikiem w Zduńskiej Woli. Widowisko miało opowiedzieć zarys wydarzeń z tego okresu w oparciu o prawdziwe postacie z wymyślonym scenariuszem wydarzeń. W tle pojawiła się postać drugiego powstańczego naczelnika pastora Boernera.

Strońsko 2017

Bardzo dziękujemy naszym gościom oraz publiczności za przyjazd i obejrzenie prezentowanych przez nas atrakcji. Kolejna edycja "W grodzie Mściowoja - Strońsko na osi czasu" przeszła do historii. Mieliśmy okazję pokazać Państwu walki rycerskie z okresu XV wieku. Walki wojów z okresu wczesnego średniowiecza. Bardzo ciekawą scenkę w której można było zobaczyć "wisielca". Mnóstwo pracy w scenografie włożyliśmy w ramach budowy scenografii grodu oraz samego przygotowania inscenizacji zdobycia grodu. Oto relacja z wydarzenia:

GOKIS Zapolice

Radio Łódź

zdunskawola.naszemiasto.pl

Radio Wieluń


 

VII Piknik Historyczny w Pleszewie

 

Pleszew 25.06.2017

W niedzielę 25.06 czerwca 2017 zawitaliśmy na VII Pleszewski Piknik Historyczny. Nasza grupa reprezentująca Wehrmacht i Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie... Więcej tutaj


 

Małogoszcz 2017

To był jeden z ostatnich mroźnych dni, zebraliśmy się na polu inscenizacyjnym w Skansenie niedaleko Małogoszczy. Odbyła się tam inscenizacja bitwy pod Małogoszczą w wyniku której miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone. W inscenizacji po raz kolejny braliśmy udział po stronie carskiej i co chyba jest nasza domeną jako obsługa działa. Wiecej tutaj


Nowa Słupia - widowisko z okresu Powstania Styczniowego

   Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi przygotowaliśmy i odegraliśmy scenkę z okresu Powstania Styczniowego. Scenariusz przygotowany przez Michała Górnego opierał się na przesłuchaniu jeńca (powstańca) przez żołnierzy carskich. W scenariuszu oparliśmy się na wydarzeniach z marca 1863 roku, było to w momencie kiedy zaraz po bitwie pod Grochowiskami. Generał Taczanowski, osaczony przez przeważające siły wroga, musiał rozpuścić odział liczący ponad 2000 powstańców.


Inscenizacja Historyczna „Walki obronne na linii Strońsko – Beleń Zagórzyce z września 1939”

 

W sobotę 3 IX 2016 odbyła się inscenizacja z walk na linii Beleń-Strońsko-Zagórzyce. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach byliśmy po stronie niemieckiej. W tym roku w związku z coraz większym rozmachem widowiska, scenariusz uwzględniał nie tylko same działania wojenne na tym obszarze ale także miał przedstawić sposób walki na całym froncie polskiej Armii Łódź. Na inscenizacji pojawiły się pojazdy pancerne Wojska Polskiego i Wehrmachtu. Czołg PzKpfw 38(t), samochód pancerny Sdkfz 222, transporter opancerzony Sdkfz 251. Po stronie polskiej natomiast walczyła tankietka TKS. Inscenizacji zakończyła się zdobyciem polskiego bunkra (trator) oraz linii okopów.


Grunwald 2016

Kolejny raz nasze bractwo brało udział w wielkim widowisku jakim jest bitwa pod Grunwaldem. Na pola Grunwaldu zjawilismy się już 12 lipca aby wziąść udział w przygotowania i spotkać się ze znajomymi. Niestety w tym roku nieco przeszkodziła nam pogoda. Deszcze i wichury utrudniły nam pobyt, ale szcześliwie sama bitwa dbyła się juz przy ładnej pogodzie. 16 lipca 2016 roku na polu bitwy spotkało sie niemal 1,2 tysiaca rekonstruktorów, w tym nasza mała grupka.

Na planie filmowym w Mrówkach

Na planie filmowym w Mrówkach <więcej>


Nasza wizyta w Mikstacie

Nasza wizyta w Mikstacie 16.04.2016. <więcej>


Małogoszcz 2016

W dniu 21.02.2016 roku dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "Gloria Victis" wzięliśmy udział w inscenizacji bitwy 1863 roku pod Małogoszczą (więcej)


Stan wojenny widowisko

Minęła kolejna rocznica stanu wojennego w Polsce. Z tej właśnie okazji nasze bractwo razem ze Strzelcem i TPZW zorganizowało dioramę na Placu Wolności przy skrzyżowaniu z Kościelną (więcej)


Film na 40-leci TPZW

28 listopada 2015 roku odbył się w II Międzynarodowy Zlot Zduńskowolan i 40-lecie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. W trakcie uroczystości był wyświetlany krótki film z udziałem naszych członków (więcej)


Etiuda filmowa

Wersja próbna filmu z wykorzystaniem części ujęć. Na razie tylko z podkładem muzycznym.

W dniu 18-go maja 2013 roku na terenie zbiornika "Kępina" wspólnie z zaprzyjaźnionymi bractwami:

- Bractwo Rycerskie Ziemi Łęczyckiej "Signum Temporis"

- Bractwo Rycerskie "Łucznicy św. Jerzego"

- Bractwo Rycerskie "Konfrateria Burgus Carpinei"

zorganizowaliśmy i zrealizowaliśmy zdjęcia filmowe do amatorskiej etiudy filmu opowiadającego o czasach walk rycerskich i etosie rycerskim. Film z powodów finansowych nie został nigdy dokończony ale może jeszcze kiedyś 😉

Epizody Powstania Styczniowego

W niedzielę 07.10.2017 roku zorganizowaliśmy inscenizację walk powstańczych wspólnie z biegaczami ze Zduńskiej Woli na terenie PMOS przy ulicy Dolnej 41. W otoczeniu drzew rozbiliśmy obóz powstańczy, w którym można było zobaczyć epizody z życia codziennego, kowala, przygotowywanie posiłków, czyszczenie broni itp. O godzinie 14.00 rozpoczęliśmy przygotowania do pożegnania oddziału powstańczego wyruszającego do walki. Nieco później odbyła się inscenizacja, w której oddział powstańczy przeprowadził zasadzkę na patrol carski.

czytaj więcej


 

Burza 44 w Parcicach

Inscenizacja w Parcicach w parku dworskim pt "Burza 44", to nawiązanie do walk i przebicia się części oddziałów Grupy Kampinos we wrześniu 1944 roku z Puszczy Kampinowskiej do Gór Świętokrzyskich. Walki oddziałów partyzanckich z niemal trzema niemieckimi dywizjami doprowadził do rozbicia Grupy Kampinos ale jednocześnie zadał wojskom niemieckim duże straty.

czytaj więcej


 

Śladami kampanii zbrojnych i bohaterów Powstania Styczniowego w rejonie Strykowa

W dniu 28 września członkowie stowarzyszenia wzięli udział w konferencji popularnonaukowej "Śladami kampanii zbrojnych i bohaterów Powstania Styczniowego w rejonie Strykowa". Na zaproszenie organizatorów - Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy, Dyrektora Ośrodka Szkolenia Zawodowego i Dyrektora Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie, nasi rekonstruktorzy przygotowali wystawę broni oraz memorabiliów z okresu Powstania Styczniowego, a mgr Michał Górny przygotował referat poświęcony wojskowości powstania.

czytaj więcej


 

Zamach na generała SS

Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Gmina Poświętne zorganizowały bardzo ciekawa inscenizację ukazującą potyczkę z wojskiem niemieckim i śmierć generała niemieckiego.

W atrakcyjnej formie żywej lekcji historii chcemy przybliżyć wszystkim wydarzenia, które rozegrały się w naszym regionie w pierwszych dniach II wojny światowej. 10 września 1939 r. na wąskim zakręcie drogi Opoczno - Inowłódz, w okolicach miejscowości Dęba i Dęborzeczka, w wyniku starcia polskiego oddziału 77 Pułku Piechoty z niemiecką kolumną samochodową poległ kpr. pchor. Władysław Dawgiert. W potyczce zginął także generał niemieckiej policji porządkowej i SS ( SS-Oberführer) Wilhelm Fritz Roettig.

czytaj więcej


 

Strońsko 2018

Kolejna edycja "W grodzie Mściwoja - Strońsko na osi czasu" już za nami. 4 i 5 sierpnia 2018 pokazaliśmy naszym gościom -pokazy walki wojów, walki rycerskie, pokazy alchemiczne. Można było świetnie pobawić się w akompaniamencie muzyki folkowej. Obejrzeć fire show przy pochodniach, scenki rodzajowe no i oczywiście inscenizację "Zdobycia grodu".

Więcej

 

 

Powstanie Warszawskie, inscenizacja w Nowej Rudzie


W bardzo piękny dzień w niedzielę 1.10.2017 braliśmy udział w inscenizacji Powstania Warszawskiego. Na rynku starego miasta w Nowej Rudzie przygotowano scenografie szpitala powstańczego z okresu poprzedzającego zakończenie powstania.

więcej


To był bardzo Z gościnną wizyta byliśmy na Turnieju w Łęczycy i inscenizacji 1331 roku w Płowcach. Turniej w Łęczycy odbył się w dniach 19 i 20 sierpnia. Pomagaliśmy Łucznikom św. Jerzego w ich pokazach artyleryjskich i łuczniczych.


Grunwald 2017

 

Po raz kolejny mieliśmy okazję do uczestniczenia w jednej z największych inscenizacji w Europie. Na polach Grunwaldu starliśmy się jako jeden z pocztów Chorągwi Łęczyckiej z wojskimi zakonnymi. Zapraszam do obejrzenia bitwy:

Więcej dowiesz się z artykułu zamieszczonego na portalu zdunskawola.naszemiasto


 

Miasteczko Złotnickiego - zamach na fabrykanta

 

Epizod z okresu Rewolucji 1905 roku pozwolił przypomnieć postać zduńskowolanina Bronisława Michalaka, instruktora komórki Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej w Zduńskiej Woli, nazywanej Kwiatem Paproci – od Lasu Paprockiego, gdzie prowadzono ćwiczenia. Michalak był autorem kilkudziesięciu zamachów na szpicli i policjantów Więcej tutaj

Miasteczko Złotnickiego

Przerwany lot

W dniu 26.11.2016 roku odbyło się spotkanie w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zapolicach opowiadające o tajemniczej historii lotu i zestrzelenia nad wsią Zmyślona samolotu łącznikowego RWD-8. Historię pilota i jego pasażera opowiedzieli: Łukasz Orlicki – koordynator Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO), Marek Rogusz – historyk lotnictwa, Robert Kielek – pasjonat lotnictwa z Sieradza i Maciej Milak – regionalista mieszkajacy w Zduńskiej Woli, członek TPZW. więcej


 

Tokarnia 2017

Wspaniałe miejsce jakim jest Muzeum Wsi Kieleckiej, ze swoimi chatami i zagrodami, było świadkiem bardzo udanej inscenizacji walk obronnych 1939 roku. Jako reprezentacji niemieckiego Wehrmachtu atakowaliśmy jednostki polskie i brataliśmy się z Armią Czerwoną. Mieliśmy okazję poznać inne grupy rekonstrukcyjne ze wszystkich walczących stron oraz być świadkami strzelania niemieckiej armatki PAK. Więcej można zobaczyć oglądając nasz film. Inscenizacja miała miejsce 9.10.2016 roku


Strońsko 2016

Kolejny odcinek spotkania z historią w Strońsku, 6 i 7 sierpnia 2016 roku już za nam. W filmie pokazano inscenizację "Zdobycia Grodu" z ubiegłeo roku. Na filmie przedstawiono XV wieczne rekonstrukcje broni oblężniczej oraz sposób walki na miecze, halabardy i topory.

Na dwa dni pięknie położony i odrestaurowany Park Wiejski w Strońsku po raz kolejny zamienił się w tętniącą życiem wioskę rycerską, w której mogliście spotkać, rycerzy, damy dworu, wojów z okresu wczesnego średniowiecza, rzemieślników i kupców.
W sobotę, imprezę otworzył sam comes Mściwój, pan na Strońsku, który wjechał konno do wioski rycerskiej. Na ten dzień zaplanowano również Turniej Rycerski o Laur Wójt gminy Zapolice.
W tym roku obchodzimy jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, nie zabrakło więc akcentów związanych z rocznicą. Mogliśmy zobaczyć jak mogła wyglądać chrystianizacja na naszych terenach.
Największą atrakcją soboty była inscenizacja zdobycia grodu, która co roku ściąga wielu widzów. Przy dekoracjach wykonanych pod kierunkiem Bogdna Górnego, Pawła Lisa przy wsparciu innych członków naszego bractwa. Rozegrała się wieczorna "bitwa" z udziałem artylerii i łuczników. Na przeciw siebie staneli ciężkozbrojni i odegrali scenkę o waśniach rodowych, które w tamtych czasach rozwiązywano często siłą.


Nie zabrakło oczywiście akcentów artystycznych, w tym koncertu grupy śpiewaczej naszych współgospodarzy, czyli „Strońska Czar”, a gwiazdą wieczoru była ukraińska formacja folk rockowa RURA.

Niedziela upłyneła nam pod znakiem gry LARP, warsztatów średniowiecznych rzemiosł oraz pokazów uzbrojenia z okresu wczesnego średniowiecza. Mocnym akcentem był pokaz artyleryjski i łuczniczy. Zakończeniem wioski był sąd Mściwoja - scenka rodzajowa pokazyjąca w rubaszny sposób, działanie sądu Mściwoja.


Widowisko plenerowe z okresu Powstania Styczniowego

 

W dniu 25.05.2016 zorganizowaliśmy widowisko plenerowe z okresy Powstania Styczniowego, ukazujące techniki walki partyzanckiej w połowie XIX wieku. Byliśmy świadkami sądu polowego i odbicia więźnia, a to wszystko przy akompaniamencie wrzawy bitewnej.

 
Widowisko plenerowe w III aktach (opis skrótowy)
 
Akt 1
 
Atak powstańców na oddział wojsk carskich. W trakcie walki pojawia na wzgórzu artyleria carska i przy dużych stratach oddziały powstańcze są zmuszone do wycofania. W wyniku potyczki do niewoli dostają się dwaj powstańcy.
 
Akt II
 
Powstańcy zostają przesłuchani przez oficera carskiego. Możemy się dowiedzieć co nieco o postaciach historycznych i wydarzeniach.
 
Akt III
 
Oddział wojsk carskich odprowadza jeńców do więzienia. Konwój zostaje napadnięty przez powstańców z zasadzki, a jeńcy oswobodzeni.
 
Chciałbym bardzo podziękować Jolancie Jeziorskiej, za możliwość zorganizowania tego widowiska. Rok temu podczas pierwszej edycji naszej imprezy włożyła mnóstwo wysiłku w jego zorganizowanie. To dzięki Niej możemy zorganizować 25 maja drugą edycję.
 
Serdeczne podziękowania dla rekonstruktorów, Starostwa zduńskowolskiego, harcerzy z Hufca ZHP w Zduńskiej Woli za pomoc w organizacji naszej imprezy
 
 
 


mapa 001

Przerwany lot RWD-8, nieznana historia polskiego "Hansa Klosa".

10lecie4
W Grodzie Mściwoja Strońsko na osi czasu filmy promocyjne.

23755799_1471964372919817_2776613479656178828_n

Shadow

83

Film z wizyty prezydenta RP Wojciechowskiego w Zduńskiej Woli w 1925. Fragment z prywatnej filmoteki Wiesław Pawłowskiego, wykorzystany do filmu dokumentalnego :Odsłonięta kurtyna".

Shadow


W przepiękny i ciepły weekend 7 i 8 listopada braliśmy udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w gminie Bolesławiec. Towarzyszyła temu Inscenizacja bitwy z okresu Powstania styczniowego (więcej)


9.10.2015 bractwo wspólnie z TPZW przygotowało widowisko plenerowe nadanie praw miejskich Zduńskiej Woli. Nasi członkowie w strojach wzorowanych na połowę XIX odegrali wspólnie z członkami TPZW i naszymi przyjaciółmi scenkę opartą na realiach historycznych. (więcej)


Inscenizacja w Beleniu od kilku lat wpisuje się w obchody rocznicy walk o umocnienia na linii Warty i Widawki. Widowisko przybliżające działania wojenne 4 i 5 września 1939 r. oglądało kilkadziesiąt tysięcy osób. Mielismy kolejny raz to szczęście organizować rekonstruktorów po stronie niemieckiej do inscenizacji. W sumie zjawiło sie nas 27 pod "sztandarem" bractwa, towarzyszyło temu obozowisko utworzone na sąsiedniej do inscenizacji działce, gdzie mogliśmy sie przygotować do czekającego nas wydarzenia. Co roku jest nas na tej inscenizacji więcej, członków bractwa i naszych przyjaciół. Pewien niedobór strony niemieckiej na inscenizacji spowodował konieczność kupna przez nas mundurów i oporządzenia niemieckiego, a co za tym idzie stworzenia odrebnej sekcji w bractwie.

Na dole prezentujemy filmik z inscenizacji

Link do zdjęć


W dniu 1, 2 sierpnia 2015 „W grodzie Mściowoja – Strońsk na osi czasu w Strońsku po raz kolejny mieliśmy okazję przyjąć zacnych gości, z okresu późnego i wczesnego Średniowiecza. Okazało się w tym roku, że obydwa okresy historyczne bardzo dobrze siebie uzupełniają. Bogata historia Strońska stanowi doskonałe tło do prezentacji obozowiska, ubiorów, uzbrojenia Średniowiecznego. Turniej i walki, które odbywały się podczas imprezy stanowiły doskonałe porównanie uzbrojenia zmieniającego się na przestrzeni wieków, od kolczugi po pełne zbroje płytowe. Dzięki naszym gościom mięliśmy okazję przedstawić inscenizację walk wojów wczesnośredniowiecznych, a także pokazać oblężenie grodu przez rycerstwo późnośredniowieczne. Całość uzupełniał huk bombard i hakownic, świst lecących strzał. Dziękujemy licznie przybyłym widzom za udział w naszej imprezie, postaramy się lepiej za rok.

więcej o naszej imprezeie w galerii lub po naciśnięciu linka


W dniu 25 lipca gościliśmy na Święcie Kwiatów organizowanej przez Filię Domu Kultury w Zduńskiej Woli znajdującą się w Karsznicach. Mieliśmy okazję przedstawić widzom trening i walkę rycerską, pokaz łuczniczy i artyleryjski. Dziękujemy Łucznikom św. Jerzego z Poddębic za przyjazd i pracownikom Domu Kultury za zaproszenie.


Sobota i niedziela 23 -24.05.2015 była dla nas bogata w wydarzenia, musieliśmy podzielić się na dwa zespoły.

Pierwszy z nich brał udział w pokazie dla uczestników pikniku motocyklowego w Zduńskiej Woli 23.05.2015

Drugi zespół natomiast brał udział w inscenizacji walk powstańczych z roku 1863 pod tytułem „Śladami Franciszka Parczewskiego i Józefa Oxińskiego” organizowanych przez Klub Regionalno – Historyczny „Gloria Victis” więcej


Dziękujemy Państwu za obecność na naszym widowisku i gorące brawa na zakończenie.

Dziękujemy rekonstruktorom biorącym udział w naszym widowisku "Powstanie styczniowe w powiecie zdunskowolskim"

Kujawski Ochotniczy Oddział Powstańców Anno Domini 1863 z Radziejowa

Klub Historyczno-Regionalnego Gloria Victis z Wielunia

31 Pułku Strzelców z Mszczonowa,

Łucznicy św. Jerzego z Poddębic

Stowarzyszenia ,,Chrobry I” ze Zduńskiej Woli

oraz członkom naszego bractwa i osobom nam pomagający.

Dziękuję za wsparci firmom i instytucjom:

Starostwu zduńskowolskiemu

Powiatowemu Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli,

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola,

Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Szaniawskiego w Zduńskiej Woli,

Społecznej Akademii Nauk,

Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w Zduńskiej Woli,

Gminnej Spółdzielni z Szadku,

PSS „Społem” w Zduńskiej Woli,

Teatrowi Cultus,

Publicznemu Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zduńskiej Woli, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zduńskiej Woli.

więcej o wydarzeniu kliknij

Zarys historyczny imprezy więcej


Rozpoczynamy projekt z nieznanej historii naszego regionu. Operacja łódźka okazała się jedną z największych bitew manewrowych I wojny światowej. (wiecej)


W dniu 6 września 2014 roku po raz kolejny wzielismy udział w inscenizacji walk na linii rzeki Warty z września 1939 roku. Nasze bractwo i przyjaciele wzieli udział po raz kolejny udział "w walkach" na polach Strońska wzdłuż linii polskich schronów bojowych z 1939 roku


W październikowy weekend nasze bractwo brało udział w dwóch imprezach, sekcja XIII wieku odwiedziała zamek Grodziec w ramach VII-e Agroturystyczne Święto Wina I Miodu Pitnego 3-5 października. Natomiast sekcja powstania styczniowego wzieła udział w inscenizacji Powstania kościuszkowskiego w Solcu Kujawskim opartym na prawdziwych wydarzeniach Poytyczki pod Czarnowem w 1794 roku. (filmik z rekonstrukcji)


W ostani weekend sierpnia 2014 roku po raz kolejny braliśmy udział w Turnieju Rycerskim w Besiekierach. W tym roku na terenie obozu było niemal 60 rekonstruktorów a odwiedzający turyści oprócz malowniczych ruin zamku mieli okazję popatrzeć na bardzo ciekawie zorganizowany program. dodam, że odwiedził naszych gospodarzy alchemik. (więcej informacji po umieszczeniu filmu, w naszej galerii zdjęcia z Besiekier)


W dniach 26 i 27 lipca odbyło się kolejne spotkanie z historią w Zapolicach. Impreza pod nazwą "W grodzie Mściwoja - Strońsko na osi czasu" zebrała licznych gości na naszych pokazach i inscenizacji.
Przygotowania rozpoczęliśmy od czwartku przy budowie dekoracji do inscenizacji i walk rycerskich, i to pomimo złej pogody, zimna i deszczu. Pierwsi nasi goście z Bractw Rycerskich przyjechali do nas już w piątek wieczorem, na polu pojawiły się namioty historyczne. Największą popularnością cieszył się sobotni wieczór , kiedy to odwiedziło nas wielu sympatyków historii i dobrej zabawy, w trakcie turnieju i później oby obejrzeć inscenizację. Niedługo po inscenizacji mieliśmy okazje pobawić się wspólnie na koncercie zespołu Kurna Chata przy muzyce folk. Dopełnieniem naszej imprezy w niedzielę był bardzo sprawnie zrobiony pokaz artyleryjski. Ostatnia atrakcją naszej imprezy była gawęda katowska wykonana przez Łysego na temat tortur i średniowiecznej sprawiedliwości.

Dziękujemy za udział w w naszej imprezie i zapraszamy za rok.

Turniej Rycerski Strońsko na Facebook (jeżeli jesteś nie dodany do grupy wyślij zapytanie o przyjęcie)


W dniach od 8 do 13 lipca braliśmy udział w zmaganiach z Krzyżakami na polach Grunwaldu wiecej


W dniu 07.01.2014 robilismy dokrętki do film gdzie zdjęcia były kręcone m.in. przy zbiorniku Kępina czytaj wiecej


20. listopada 2013 roku zakończyliśmy wspólny projekt z Miejska Biblioteka Publiczną w Zduńskiej Woli - Przystanek Historia w hołdzie bohaterom powstania styczniowego 1863-64.

13 października odbyła się inscenizacja potyczki pod Szadkowi cami, oraz bitwy pod Szadkiem.

W imieniu Bractwa Rycerskiego Złoty Krzyż chciałbym podziękować wszystkim rekonstruktorom za przyjazd do Zduńskiej Woli:

- 31 Pułk Strzelców Kaniowskich,

- 9 Rota,

- Klub Historyczny ,,Gloria victis" z Czastar,

- Bractwo Rycerskie z Radziejowa,

- Jednostce Strzelca ze Zduńskiej Woli

- reprezentantom Stowarzyszenie Pospolite ruszenie Ziemi Karkowskiej

- Pirotechnikom z Piotrkowa

... i wszystkim, którzy nam w tym pomogli

Wybrane artykuły:

z portalu zdunskawola.naszemiasto.pl

z portalu ezdunska.pl

z portalu zdunskawola24.pl

plakat------------------------->


Na naszej stronie można zapoznać się z historią Powstania styczniowego w naszym regionie. Opisem postaci historycznych, potyczek i bitew.

Zapraszmy do obejrzenia zdjęć wystawy banerowej


Pragniemy podziękować wszystkim naszym dobroczyńcom za pomoc w realizacji naszego projektu II Turniej Rycerski o Laur Wójta Zapolic.

Gorąco dziękujemy publiczności i mieszkańcom Strońska za przybycie i obejrzenie naszej inscenizacji


 

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Najczęściej oglądane wpisy

odwiedziny: