Kalendarium wydarzeń

Szadek 2012

  W sobotę, 20 października 2012 r. odbyło się już drugie spotkanie z żywą lekcją historii w Szadku. W tym roku rekonstruktorzy z naszej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bractwa Rycerskiego „Złoty Krzyż” przedstawili inscenizację lokacji wsi Szadkowice. Pomysł nie jest przypadkowy, gdyż w tym roku dokładnie mija 620 lat od lokacji tej wsi.

     Całość imprezy rozpoczeła się o godz. 14.00 przemarszem przez rynek szadkowski świty królewskiej wysłannika króla Władysława Jagiełły, członka rady królewskiej, ochmistrza dworu królewskiego i wojewody sieradzkiego Jakuba z Koniecpola herbu Pobóg. Następnie w kościele parafialnym św. Jakuba Apostoła odbyła się inscenizacja lokacji wsi Szadkowce z 1392 r.    

     Warto dodać, że wieś Szadkowica jest jedną z czterech najstarszych sołectw w gminie Szadek, obok wsi Wielka Wieś, Kobyla Miejska i Wilamów. Wieś Szadkowice znana również jako Schadkovicze i Sadkowice były lokowane jako wieś królewska na prawie niemieckim. Jako wieś królewska były pod zarządem ówczesnego starosty sieradzkiego Jana z Tęczyna herbu Topór. Rok później, wieś została sprzedana w ręce miejscowego kmiecia Piotrowi z Dłubi i została przeniesione na prawo średzkie.

      Całość imprezy zorganizaowała Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Szadku przy współpracy z naszym Bractwem Rycerskim „Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli.

Relacja z inscenizacji:

  1. Nasze.fmhttp://www.nasze.fm/news,10484
    2. Ezdunska.plhttp://ezdunska.pl/index.php/imprezy/3417-lekcja-historii-w-szadku
  2. Zdunskawola24.plhttp://zdunskawola24.pl/wiadomosci/historia/26,szadek-z-historia-w-tle.html
  3. Krótki filmik kol. Radka Manieckiegohttp://www.youtube.com/watch?v=8jQZdH7Fj5U&feature=results_video

To też może zaciekawić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *