Działające przy GOKIS w Zapolicach, oraz jako Bractwo przy hufcu ZHP w Zduńskiej Woli

facebook

1 week ago

Stowarzyszenie Złoty Krzyż

...ludność cywilna na inscenizacji wojny... ... Zobacz więcejZobacz mniej

Zobacz na facebook

1 week ago

Stowarzyszenie Złoty Krzyż

Bardzo fajna mała inscenizacja w Opocznie w doborowym towarzystwie.W ubiegłą sobotę 8 września rozległe pola przy ulicy Przemysłowej w Opocznie stały się areną widowiskowej inscenizacji historycznej „Atak na generała SS – Epizod z Kampanii Wrześniowej 1939 roku na Ziemi Opoczyńskiej”. Inscenizacja odbyła się w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

W atrakcyjnej formie żywej lekcji historii organizatorzy, czyli Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Gmina Poświętne, postarali się przybliżyć wszystkim wydarzenia, które rozegrały się w naszym regionie w pierwszych dniach II wojny światowej. 10 września 1939 r. na wąskim zakręcie drogi Opoczno - Inowłódz, w okolicach miejscowości Dęba i Dęborzeczka, w wyniku starcia polskiego oddziału 77. Pułku Piechoty z Niemcami poległ kpr. pchor. Władysław Dawgiert. W potyczce zginął także generał niemieckiej policji porządkowej i SS Wilhelm Fritz Roettig. Co najważniejsze, Roettig był pierwszym niemieckim oficerem w stopniu generała, który zginął podczas II wojny światowej.

Dzień inscenizacji rozpoczął się od upamiętnienia poległych żołnierzy Wojska Polskiego, uczestników akcji z 10 września 1939 r. Organizatorzy odwiedzili więc cmentarz parafialny w Kraśnicy, gdzie między innymi spoczywa kpr. pchor. Władysław Dawgiert, a także pomnik w miejscu zdarzenia przy drodze Opoczno-Inowłódz.

Sama inscenizacja poświęcona była postaci Władysława Naruszewicza, również żołnierza 77. Pułku Piechoty, uczestnika i naocznego świadka rekonstruowanych wydarzeń. To właśnie dzięki jego wspomnieniom, tak skrupulatnie spisanym po wojnie, wiemy dziś jaki dokładnie przebieg miała wrześniowa potyczka pod Dęborzeczką. Dziwnym zrządzeniem losu Władysław Naruszewicz zmarł kilka dni wcześniej a jego pogrzeb odbył się właśnie w dniu opoczyńskiej inscenizacji – 8 września 2018 r. Władysław Naruszewicz miał 98 lat. Rekonstruktorzy upamiętnili jego śmierć salwą honorową. Postać Naruszewicza przybliżył sekretarz miasta Tomasz Łuczkowski, który miał okazję wielokrotnie z nim współpracować w kwestiach upamiętniania miejsc historycznych w naszym regionie.

W opoczyńskiej inscenizacji wzięli udział rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Skierniewice”, Stowarzyszenia Historycznego „Pułk 37” z Kutna, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Die 29. Falke-Division” z Kielc oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli. Widowisko uświetniła obecność oryginalnych pojazdów niemieckich z okresu II wojny światowej – ciężarówki Opel Blitz 2,5t oraz limuzyny Opel Kapitan Wehrmacht Staff Car. Pojazdy pochodziły z kolekcji Adama Kwiela z Końskich (#PojazdyMilitarneKońskie).

Wielką atrakcją dla przeszło pół tysiąca widzów inscenizacji był także Piknik Militarny. Towarzyszyły mu pokazy kawaleryjskie w wykonaniu Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala, pokazy umundurowania, uzbrojenia i ekwipunku historycznego w wykonaniu rekonstruktorów czy prezentacja współczesnego uzbrojenia i umundurowania przygotowana przez strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2036 im. O.P. AK „Błysk” z Paradyża. Na wszystkich czekała pyszna, wojskowa grochówka prosto z kotła.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji widowiska: Gminie Opoczno oraz Beacie i Wojciechowi Wiktorowiczom za udostępnienie terenu do inscenizacji, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji w Opocznie za zapewnienie bezpłatnego dojazdu na miejsce wydarzenia a także Ochotniczej Straży Pożarnej w Opocznie za zabezpieczenie miejsca.
... Zobacz więcejZobacz mniej

Zobacz na facebook

1 week ago

Stowarzyszenie Złoty Krzyż

Hufiec ZHP Zduńska Wola
Siedziba naszego hufca, gdzie zuchy i harcerze spotykają się na zbiórkach wymaga gruntownego remontu. Oddaj swój głos na nasz projekt w Budżecie Obywatelskim 2019! 😄

✅ Remont Hufca ZHP Zduńska Wola - I Etap

Głosować można w tygodniu w Urzędzie Miasta w godzinach 7:30-15:30 lub online przez ePUAP.
... Zobacz więcejZobacz mniej

Zobacz na facebook

2 weeks ago

Stowarzyszenie Złoty Krzyż

Przedpola wsi Beleń, 5 września 1939 roku, okolice godziny 8 rano. Dokładnie dziś, 79 lat temu.

"Tuż po wyjściu z rejonu wsi Piaski otrzymuję wiązkę ognia z broni maszynowej. Ogień był celny. Chyba cud uratował mnie od tych pocisków. Jeden z nich przeszedł mi pod pachą. Otaczający mnie żołnierze rozprysnęli się we wszystkie strony. Padliśmy... Podchorąży Przymęcki poderwał się do skoku... dostał w głowę... padł na miejscu. Obok, celowniczy rkm strzelec Świątczak, dostał w piersi. Ranny uniósł się lekko i rzekł do kolegi: „oddaj pieniądze i list mojej matce, niech zamówią za mnie pać…….” Nie zdążył dokończyć – dostał drugą kulką w czoło. Poległ na polu chwały. Świst w powietrzu… wybuch! To pocisk artyleryjski. Pocisk wybuchnął obok podchorążego Kapczyńskiego… siła eksplozji wyrzuciła go w powietrze i rozerwała. Pada drugi celowniczy. Inny dzielny żołnierz widząc to, czołga się po karabin maszynowy. Tak go uczono, a śmierci śmiało patrzy w oczy. Obowiązek i duma żołnierska górują nad wszystkiem. Niestety… został zabity. Na lewo i prawo słyszę jęki. To ranni. Tchórzliwi ryją się w ziemię… wykorzystują każdą ochronę. Odważni prą do przodu. Rozkazy moje nie dochodzą do świadomości żołnierzy.. Oczy rzucają błyski złowrogie, a na ustach krew i piana. U każdego żołnierza inna reakcja. Widzę biegnącego żołnierza… pada. Nie wiem teraz; zabity, ranny, czy symulant. Na wzywania moje nikt nie odpowiada. Huk walki zagłusza wszystko. Bezwzględna większość odważnych prze stale do przodu, choć padają ranni i zabici (...)"

Wspomnienie ataku 7 kompanii strzeleckiej 31 pSK na wzgórze Beleń rankiem 5 września jest częścią pamiętnika por. Janiaka, który przygotowujemy do wydania.
... Zobacz więcejZobacz mniej

Zobacz na facebook

2 weeks ago

Stowarzyszenie Złoty Krzyż

BITWA W BELENIU [FOTO]
Naloty, wybuchy, serie z karabinów, pojazdy opancerzone. Na polach Belenia wojska polskie znów próbowały stawić opór nawałnicy niemieckiej. (Film – wkrótce na www.TELEWIZJACENTRUM.pl)
CAŁY ARTYKUŁ NA www.ezdunska.pl/
... Zobacz więcejZobacz mniej

Zobacz na facebook