Nasze rekonstrukcje Powstania Styczniowego 1863-1864 roku.

Bitwa pod Wągrowcem – 3 lutego 1863 roku– inscenizacja bitwy na rynku w Wągrowcu. 

Bitwa pod Sędziejowicami – 26 sierpnia 1863 roku

 

Niedawno w ramach projektu biegam bo lubię,  mieliśmy przyjemność zorganizowania obozu powstańczego i małej inscenizacji z pożegnania oddziału powstańczego i zasadzki na patrol wojska carskiego.

więcej


W dniu 25.05.2016 zorganizowaliśmy widowisko plenerowe z okresy Powstania Styczniowego, ukazujące techniki walki partyzanckiej w połowie XIX wieku. Byliśmy świadkami sądu polowego i odbicia więźnia, a to wszystko przy akompaniamencie wrzawy bitewnej.

 
Widowisko plenerowe w III aktach (opis skrótowy)
 
Akt 1
 
Atak powstańców na oddział wojsk carskich. W trakcie walki pojawia na wzgórzu artyleria carska i przy dużych stratach oddziały powstańcze są zmuszone do wycofania. W wyniku potyczki do niewoli dostają się dwaj powstańcy.
 
Akt II
 
Powstańcy zostają przesłuchani przez oficera carskiego. Możemy się dowiedzieć co nieco o postaciach historycznych i wydarzeniach.
 
Akt III
 
Oddział wojsk carskich odprowadza jeńców do więzienia. Konwój zostaje napadnięty przez powstańców z zasadzki, a jeńcy oswobodzeni.
 

Chciałbym bardzo podziękować Jolancie Jeziorskiej, za możliwość zorganizowania tego widowiska. Rok temu podczas pierwszej edycji naszej imprezy włożyła mnóstwo wysiłku w jego zorganizowanie. To dzięki Niej możemy zorganizować 25 maja drugą edycję.
 
Serdeczne podziękowania dla rekonstruktorów, harcerzy z Hufca ZHP w Zduńskiej Woli za pomoc w organizacji naszej imprezy
 


W dniu 24.05.2015 bralismy udział w Inscenizacji „Śladami Franciszka Parczewskiego i Józefa Oxińskiego” organizowanego przez Klub regionalno-historyczny Gloria Victis. Wcielilismy sie w odział carskiej artylerii. A wszystko działo się w pięknym parku, którego tłem były malownicze ruiny zabytkowego dworu.

http://www.tugazeta.pl/1,huki-i-strzaly-na-niezwyklym-widowisku,18886.html


W dniu 16 maja 2015 roku zorganizowaliśmy wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Zduńskiej Woli widowisko plenerowe na terenie PMOS przy ulicy Dolnej 41 w Zduńskiej Woli pod tytułem:

Powstanie styczniowe w powiecie zduńskowolskim” majace na celu przedstawienie znanych nam z przekazów historycznych wydarzeń w naszym powiecie i najbliższej okolicy. Chcieliśmy ukazać widzom nie tylko aspekt militarny tamtych czasów, ale także ówczesne spojrzenie społeczne na temat powstania, tuż przed wybuchem i w trakcie walk. Staraliśmy się zapoznać widza z postaciami, które miały największy wpływ na historię naszego miasta. Przyjrzeć się mało znanym wydarzeniom, odkryć patriotyzm narodowy i lokalny na podstawie mało znanych relacji i opisów historycznych.”

Widowisko składało się z czterech aktów:

1. Wiosna 1863 powstanie tajnych organizacji na terenie naszego powiatu

2. Styczeń 1863 zdobycie miasta przez powstańców pod wodzą ks kanonika Wincentego Wnuka

3. Lipiec 1863 nominacja pastora Boernera na powstańczego naczelnika miasta Zduńska Wola

4. Manewry wojska powstańczego „Śladami bitwy pod Sędziejowicami” 26 sierpnia 1863 roku.

Link do galeri


W dniu 5 października 2014 roku uczestniczylismy w inscenizacji Powstania kościuszkowskiego w solcu Kujawskim. Było to widowisko oparte na wydarzenia związanych z Potyczką pod Czarnowem w 1794 roku wojska polskiego z pruskami


W dniu 22 marac 2014 uczestniczyliśmy w inscenizacji bitwy pod Grochowiskami.


W dniu 15 grudnia 2013 roku uczestniczylismy w rekonstrukcji powstania styczniowego w Osuchowie (Mszczonów)

Poniżej film z rekonstrukcji


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej inscenizacji

Zdjęcia Anii Owczarek 13.10.2013


Wystawa Banerow z okazji 150 rocznicy Powstania styczniowego

 


Materiał przygotowany przez Jarosława Stulczewskiego, Jolantę Jeziorską przy wsparciu Radka Manieckiego.

Wystawa powstała w ramach projektu tworzonego wspólnie z Miejską Biblioteką im. J.Szaniawskiego w Zduńskiej Woli i naszego bractwa. Ma przyblizyć Powstanie styczniowe w naszym regionie, działania militarne oraz postacie historyczne.

Wystawa została stworzona na podstawie materiałów zebranych przez Andrzeja Ruszkowskiego, Jarosława stulczewskiego, Jolanty Jeziorskiej.

Wystawa do wypożyczenia w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Zduńskiej Woli


W ramch współorganizowanego przez nasze bractwo projektu Przystanek Historia: w hołdzie bohaterom powstania styczniowego 1863-1864. Członkowie bractwa wcielili się w postacie z epoki i wzieli udział w inscenizacji.

http://www.niepodleglosc.lodzkie.eu/data/newsFiles/bitwa_pod_sedziejowicami_-_opis_zalaczni.pdf – opis bitwy pod Sędziejowicami

 

zdjecia Paweł Kurzawski

 

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/zlotykrz/domains/zlotykrzyz.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225