Dołącz do Nas !

Zadaniem naszej Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Stowarzyszenia”Złoty Krzyż” jest prezentowanie kultury i czasów od późnego Średniowiecza do czasów II wojny światowej.
Poprzez stroje, broń, pancerze oraz wszelkiego rodzaju inne elementy ubioru i wyposażenie obejmujące właśnie te okresy, odgrywamy żywe spotkanie z historią tamtego okresu. Organizujemy pokazy, widowiska i inscenizacje wydarzeń historycznych. Prowadzimy również działalność dydaktyczną m. in. w szkołach. Wiele spośród prezentowanych przez nas rekwizytów jest wykonane przez nas samodzielnie. Ponadto staramy się zachęcić, iż historia to nie tylko daty i wydarzenia, które już dawno przeminęły, ale że jest to też dobra zabawa, która może sprawiać wielką frajdę.
Etos Rycerski i okres Średniowiecza to nie jedyny obszar naszego zainteresowania, wspieramy także działania kulturalne w naszym mieście oraz uczestniczymy w obchodach świąt narodowych. To także okres Powstania Styczniowego, nieudanego zrywu niepodległościowego, romantycznego a jednocześnie niezwykle bolesnego. Odtwarzamy metody walki i ubiory powstańcze oraz wojska carskiego z lat 1863-64. Od kilku lat bierzemy udział w inscenizacji walk z września 39 w całym kraju oraz inscenizacjach Powstania Warszawskiego.

Krąg naszych zainteresowań jest większy niż tylko rekonstrukcje i inscenizacje, staramy się je promować za pomocą filmu i widowisk teatralnych. Staramy się aby to wszystko nawiązywało do „rycerskości” w szerokim tego rozumieniu oraz tradycji narodowej

 

Zarząd Stowarzyszenia:

Przewodniczący zarządu – Paweł Krupiński

członkowie zarządu – Paweł Smolnik, Lidia Stulczewska, Wojciech Karolczak